Sunum Sahnesini Yönetmek Atölyesi
(Süre 12 saat)

Bu eğitim programı, hitabet konusunda değişim ve gelişimi hedefleyen, ancak bunun düzenli bir çalışmayla gerçekleşeceğine inanan katılımcılara yönelik tasarlanmıştır.
Eğitim öncesi yapılacak çalışmalar, eğitim sırasındaki ödevler, grup dersleri, danışmanlıklar, sunum saatlerinden oluşan program, aktarılan bilgilerin kalıcılığını ve uygulanabilirliğini gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.
Veysel Sami Berikan, çeşitli tiyatrolarda ve sanat merkezlerinde farklı sorumluluklar üstlendi. 1997’den bu yana ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu sanatçısı.
Gerek bu kurumda gerekse kurum dışında 100’ün üzerinde oyun sahneledi. Çalışmalarına devam ediyor.
Bunun yanısıra, çeşitli yaş gruplarına ve kurumlara yönelik eğitmenlikler yaptı. 2014 yılında katıldığı İzgören Akademi ailesinde ise yine 300’ün üstünde kurumda danışmanlık ve eğitimenlik yaptı. Çalışmalarına devam ediyor. İşte bu noktada, tiyatro sanatının zengin ifade araçları, mekan kullanımı, beden-ses-söz kullanımları, kurgu-metin oluşturma, seyirciyi etkileme gibi unsurlarının, iş hayatında kendi anlatım- sunum-ifade becerilerini yani hitabetini geliştirmek isteyen profesyonellere büyük
destek olacağı göz ardı edilemez bir gerçek olarak karşısına çıktı. Söz konusu tekniklerin amaca yönelik tasarlanması için de, çok farklı sektörlerdeki gözlemleri ile elde edilen beklenti ve ihtiyaçlar listesi ise programa kılavuz niteliği taşıdı. Bu yaklaşımı uzun yıllardır zihninde geliştiren Berikan, 2018 yılında bu fikrini kitap haline de getirdi.
İşte bu yapı içinde kurguladığı “Sunum Sahnesini Yönetmek” eğitimi, Türkiye’de ilk kez bu ölçek ve yaklaşımda hayata geçirilen bir program niteliği taşımaktadır. Yöntem hakkında ayrıntılı bilgi ve kaynak önerilerini, eğitmenin “Sunum Sahnenizin Yönetmeni Olmak İster misiniz”? adlı kitabından edinebilirsiniz.

Atölye Lideri:  Veysel Sami Berikan