Doğuş Hikayemiz

Doğuş Hikayemiz

Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro - Oyunculuk Bölümü’nden mezun olan Veysel ile, Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Burak’ın yolları nasıl kesişti de, İzmir Tiyatro Atölyesi ortaya çıktı dersiniz?

Veysel üniversite sınavı sonucunda, Ziraat Fakültesi’ne girer. Bir süre sonra, okulun tiyatro kulübü ile yolları kesişir. Böylece tiyatroyu yakından tanıma fırsatı edinir. Çok sever. Okuldan ayrılır. Güzel Sanatlar Fakültesi’ne girer. Sonraki yıllar boyunca da pekçok tiyatroda, sanat merkezinde, yerel radyo ve televizyonlarda, ulusal kanalların dizilerinde çalışır. Oyunculuk, eğitmenlik, yöneticilik ve yönetmenlikler yapar. Bununla beraber çok farklı sektörlerde ve kurumlarda eğitmenlik ile danışmanlıklar da üstlenir. 

Burak ise Mühendislik Fakültesi’ne girer. Okulu bitirir, mühendislikte akademik yolu seçer ve öğretim üyesi olur. Ancak tüm bu yıllar boyunca çok sevdiği bir başka alanı da hayatında hep var eder: Tiyatro. İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik Tiyatrosu ile başladığı eğitim sürecine çeşitli kurumlar bünyesinde devam eder.  Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Sahne, Müzik ve Görüntü Sanatları Bölümü’nü kazanır ancak eğitimine Akademi Ege Tiyatro Bölümü’nde devam eder. Burayı bitirdikten sonra çeşitli tiyatro kurumlarında oyunculuk, eğitmenlik, yönetmenlik ve yöneticilik yapar.

Sonrasında Veysel ile Burak, ortak bir dostları vasıtasıyla tanışırlar. Yaşama ve tiyatroya ilişkin uzun sohbetler yaparlar. Yaşamın, sanatın, bilimin ve düşüncenin birleşim alanlarında çok verimli paylaşımlar içinde olurlar. Bir taraftan yaşama dair paylaşımlar içinde dostlukları pekişirken bir taraftan da İzmir Tiyatro Atölyesi’nin kısaca İZTİYAT’ın  temelleri atılmaktadır. Yeni yeni dostlar da eklenmeye başlar İZTİYAT projesine... Yıllardır biriktirdikleri deneyimlerini, uzmanlıklarını ve profesyonelliklerini coşkuyla buluşturan bir ekip oluşur sonuçta.

Tiyatro ve…. deyip yola çıkarlar…

Onlar, üç temel nedenden dolayı bu projeyi hayata geçirmeye karar verirler:

1. İnsanların, daha mutlu ve başarılı olabilmeleri için potansiyellerini kullanmaları çok önemlidir.

2. Tiyatro yaşamın her anına ‘ayna’ tutabilme özelliğine sahiptir.

3. Öyleyse düzenlenecek tiyatro atölyeleri ile, katılımcıların kendi potansiyellerini keşfetmelerine katkı sağlanabilir.